Kde koupit kávu

Máte rádi kávu? Stále hledáte nějakou novou, kterou byste chtěli zkusit a ochutnat? V našem článku načerpáte inspiraci, kde si pořídit nový kousek do své sbírky chutí i zážitků. Provedeme vás světem veletrhů a festivalů, ale dáme tipy, kde všude si můžete koupit kávu z pohodlí domova. Kvalitní káva se totiž hodí pro posezení s přáteli, pro chvíle koncentrace i pro chvíle rozjímání. Prostě ke všemu.


Festivaly kávy a veletrhy

Skvělou možností, kde ochutnat spousty kávy, získat zajímavé informace a setkat se s lidmi podobného zaměření, jsou kávové festivaly a veletrhy. Pokud rádi cestujete a milujete kávu, je návštěva veletrhu nebo festivalu úplně ideální kombinací.

Festivaly kávy a veletrhy v ČR

Prague Coffee Festival

Prague Coffee Festival je stálicí na kávové scéně. Koná se každoročně od roku 2012. Jeho cílem je seznámit širokou veřejnost s tématy okolo kávy. Má bohatý program, kde každý najde svůj okruh zájmů. A ač káva není dětským tématem, ani děti se v rámci festivalu nebudou nudit. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky pražení kávy, prezentaci kaváren, umění baristů, ale i přednášky a workshopy. Samozřejmostí je i degustace.

Káva spojuje (Týden kávy Brno)

Jedná se o jeden z největších kávových festivalů v České republice pořádaných k Mezinárodnímu dni kávy. Jeho program je bohatý (přednášky, workshopy, degustace a mnoho dalšího) a je do něj zapojena spousta brněnských kaváren. Na své si přijdou znalci kávy i široká veřejnost. Tato akce je doplněna také tradičními Trhy kávy, kde si každý tu svoji určitě vybere a odnese domu v podobě voňavého balíčku.

KávaFest Zlín

Dalším festivalem, tentokrát na Moravě, je KávaFest ve Zlíně, který se koná od roku 2017. Jedná se o týdenní akci organizovanou ke Dni kávy, do které jsou zapojeny kavárny v celém zlínském kraji. I vy si jistě najdete tu svoji oblíbenou s programem, co vás bude bavit.

Krnov Cofee Festival

Už od roku 2016 se pořádá i krnovský festival, kde se v rámci jeho organizace setkáte s kvalitní kávou, jejími milovníky a samozřejmě se spoustou nových informací a zážitků. Vždyť důvodem jeho vzniku bylo to, aby se široké veřejnosti ukázalo, že káva se dá dělat kvalitně a jde pít jinak něž jen v její instantní podobě.

Festival kávy, čokolády a čaje v Mladé Boleslavi

Mladý komornější festival se koná v Domě kultury v Mladé Boleslavi. Jeho trvání bylo v minulých ročnících jeden den, ale i zde můžete těšit na prezentaci kaváren, degustaci kávy, ale i dalších pochutin, například čokolády.

Salima Mezinárodní potravinářské veletrhy

Zajímavou možností, kde se také setkat s novými trendy, ochutnat nová jídla a získat přehled o novinkách v potravinářské oblasti jsou Mezinárodní potravinářské veletrhy na brněnském výstavišti. Na kávu zde určitě dojde také. Vždyť se jedná o jedničku v oboru.

Zahraniční festivaly a veletrhy

Další možností, jak poznat ještě zajímavější druhy kávy a užít si kávy ve velkém stylu, je vyrazit do zahraničí.

Mezinárodní potravinářský veletrh, Miláno

Mezinárodní potravinářský veletrh v Miláně je jeden z největších veletrhů na světě. Jako většina veletrhů je určen pro odbornou, ale i širokou veřejnost. Těšit se můžete na ochutnávky kávy, přednášky, novinky, zajímavé lidi i atmosféru, která vás pohltí.

Triestespresso

Na kávu specializovaný veletrh, kde se určitě setkáte s novými trendy, chutěmi i profesionály ze všech koutů světa, se koná v přístavním italském městě Terst. Nudit se zde určitě nebudete. Jen pozor. Podobně jako spousta jiných veletrhů se i tento koná jednou za dva roky.

The London Coffee Festival

Jeden z největších kávových festivalů na světě je právě ten londýnský. Ročně jej navštíví více než 33 000 návštěvníků. Samozřejmostí je široká možnost degustace, zajímavý program, ukázky umění světově proslulých baristů i živá muzika. Prostě festival ve velkém stylu.

The Amsterodam Coffee Festival

I hlavní město Nizozemí hostí festival zaměřený na kávu. I zde se setkáte s širokým záběrem programu. Můžete se kochat ukázkami baristického umění, podívat se na různé soutěže profesionálů, ale dozvíte se mnoho zajímavostí. A samozřejmě ochutnáte spoustu dobré kávy.

Kávové festivaly se konají i mimo Evropu. Cestovatelé budou nadšeni. V Africe se odehrává kávový festival v Kapském Městě. V jižní Americe zase v přístavu Sao Paulo. Toronto nehostí jen Mezinárodní filmový festival, ale jde sem zajet i na festival spojený s kávou. Ve Spojených státech se konají podobné festivaly v New Yorku a Los Angeles.

Pokud Vás zajímají detaily, odkaz na tyto festivaly je zde.A pokud máte rádi všechno přehledně, koukněte Europeancoffeetrip.com. V ní najdete kalendář některých festivalů a dalších zajímavých akcí, jejichž tématem je káva.  Kromě toho se tam dozvíte i zajímavosti ze světa tohoto lahodného nápoje. A teď už si jen dát šálek kávy a začít plánovat cestu za novými chuťovými dobrodružstvími.


Káva z pohodlí domova

ěkdy však situace neumožní cestovat a užít si festival. Nebo festivaly a veletrhy jsou moc lidnaté a akční. Nebo se nikam nechcete trmácet a preferujete vyzkoušet něco nového v teple doma. Ať je váš důvod jakýkoliv, e-shopy jsou řešením. Nabízejí velké množství různorodé kávy, stačí jen objednat. Tak hurá do toho.

Cibetková káva

Jedna z nejdražších a nejzajímavějších káv na světě. Ale ne každému asi bude příjemné vědět, jak vzniká. Cibetka je roztomilé zvířátko, které miluje kávové boby. Ty pak projdou trávicím traktem, posbírají se, usuší a jedna z nejdražších káv na světě, Kopi Luwak, je vlastně hotová. A jakou má chuť? Má lehkou příchuť karamelu, čokolády a oříšků. A skoro až sametovou chuť. Zkuste sami.

Při nákupu je však dobré dát pozor na několik drobností.

  • Káva by měla pocházet z kontrolovaného chovu. To znamená, že cibetky žijí volně, ne v klecích.
  • Taktéž je důležité mít jistotu, že dostáváte to, co jste si zaplatili. Často dochází k míchání kávy a té cibetkové je tam jen troška. Popřípadě je arabika nahrazena méně kvalitní robustou.

Pokud byste chtěli tuto kávu ochutnat, můžete si ji koupit například v e-shopu Cerstvakava.cz . Káva tohoto obchodu splňuje podmínky kontrolovaného chovu i originality. Takže, kdo má chuť na ten nejvyšší stupínek kávy, zde má příležitost.


FairTrade a Bio káva – prostě kávy s certifikátem

Další zajímavou možností, jak si užít kávy, a tak trochu pomoci, je koupě fair trade kávy.  Ve výsledku to znamená, že pěstitelé dostanou za kávu dobrou cenu. Většinou lepší, než jakou by dostali od velkoodběratelů.  Nejznámější je certifikaci FairTrade. Často je tato káva pěstována i velmi šetrně k přírodě a nese i certifikát Bio. Problémem však zůstává, že za certifikaci se platí, a tudíž spousta drobných farmářů na toto označení nikdy nedosáhne. Přesto se jedná o dobrou alternativu k vysoce intenzivnímu zemědělství.  

Fair–bio.cz

Pro mnoho lidí je nejlepší variantou, když se certifikace Bio a Fairtrade sejdou v jednom. Takovou kávu například najdete v tomto obchodě, který má i svoji vlastní pražírnu. Specializuje se na kávu z Jižní Ameriky – z Peru, Guatemaly, Kolumbie, BrazílieNechybí však ani káva etiopská, dokonce zde seženete i kávu z ostrova Papua Nová Guinea. U každé kávy pak přesně víte, odkud daná káva pochází a kdo ji pěstuje. Prostě káva s příběhem a respektem k lidem i přírodě.

Manucafe.cz

I tento obchod se zabývá prodejem certifikovaných Fairtrade a Bio výrobků. Obchod má široký záběr certifikované kávy z celého světa – od Brazílie, Kolumbie, Mexika přes Etiopii, Indii až po Indonésii. Neprodává pouze arabiku, ale také robustu.

Nazemi.cz

Prodejem kávy, která byla získána za spravedlivou obchodní cenu, si svoji činnost spolufinancuje také organizace Nazemi. Ta se zabývá osvětovými a publikačními programy na témata týkající se fair trade, důstojných pracovních podmínek a rozvojového vzdělávání.

Jejich káva je míchaná – 70% arabika (Guatemala, Mexiko) a 30% robusta (Tanzánie). Má nižší kyselost, je vyvážená s příchutí hořké čokolády a lískového oříšku.

Mikofair.cz

Na fair trade výrobky se zaměřuje i e-shop Mikofair. Zde se můžete setkat s velkým množstvím výrobků – nejen zrnkové a mleté kávy z celého světa, ale i čokolády, sušeného ovoce a dalších. Koupit zde můžete i kávu bez kofeinu.

Sonnentor.cz

I firma Sonnentor, která je známá prodejem Bio výrobků, do své nabídky zahrnula kávu. Můžete zde nakoupit 100% Bio arabiku z Nikaragui z oblasti Jinotega. Jedná se o kávu výrazné chuti a jemné kyselinky, která je dodávána přímo od farmáře.

Fairobchod.cz

I tento obchod se specializuje na produkty s certifikací Bio a Fairtrade. V nabídce má kávu ze všech koutů světa, různorodých chutí a vůní.  Ve většině případů se jedná se převážně o druh arabika, nechybí však ani robusta. Nabízená káva je pražena v České republice.

Zajímavou alternativou pro získání skvělé kávy je také nákup přímo z pražírny. V České republice je jich několik. Většina má i své on-line obchody, takže dálka není problém. Výhodou takové kávy je, že je ve většině případů čerstvě upražena i namleta, takže neztrácí svoje aroma. Prostě získáváte čerstvou kávu. Mnoho pražíren si vybírá své vlastní dodavatele kávových bobů přímo, takže odpadají poplatky zprostředkovatelům. Tento přístup se pak odráží i na různosti nabízené kávy.

Pražírna Drahonice

Kromě dobré kávy je zajímavostí také to, že pražírna je součástí sítě tréninkových a chráněných pracovišť, které jsou zaměřené na podporu a vzdělávání mladých lidí s postiženým – ať už kombinovaným nebo mentálním.

Pražírna nabízí 5 pečlivě vybraných druhů kávy z Asie a Jižní Ameriky a několik stupňů namletí podle způsobu, kterým budete kávu později připravovat.

Čokoládovna Troubelice

Čokoládovna, která uspěla na trhu se svojí ručně dělanou čokoládou, nyní rozšířila svoji působnost i o kávu, kterou si sama praží i mele. Nabízená káva pochází z oblasti Ekvádoru. Má plné tělo, jiskrnou kyselost s příchutí ovoce, čokolády a květin. Pro ty, co nemohou kofein, ale nechtějí se svého nápoje vzdát, je v nabídce také bezkofeinovou kávu z oblasti Loja, která je díky promývání vodou zbavena kofeinu přirozenou cestou.

Botacoffee Pražírna kávy

Tato pražírna nabízí velkou nabídku káv z Ameriky, Asie i Oceánie. Můžete zde sehnat arabiku, robustu, jejich směsi i bezkofeinovou kávu. K pražení dochází až po objednávce, takže máte jistotu, že kávu dostanete čerstvou. A aby vůně, co nejvíc vydržela, balí se do sáčků s jednocestným ventilkem. Také zde najdete nabídku dalšího vybavení k tomu, abyste si kávu mohli dobře připravit i vychutnat.

  • Pražírny jsou skvělá věc pro získání čerstvě umleté kávy. Přehled o pražírnách v České republice získáte na stránkách Prazirnykavy.cz . A pokud vás nebaví pořád si objednávat kávu a vymýšlet něco nového, máme pro vás tip. Spousta pražíren poskytuje kávové předplatné, které tento problém vyřeší za vás.

 A teď už jen si vychutnat šálek dobré kávy. Dobrou chuť.