Jak obstojí Češi v celosvětových žebříčcích konzumentů kávy?

Milovníky nápoje charakteristického svou silnou vůní a černou barvou není problém najít nikde na světě. Tento nápoj z upražených a rozemletých semen kávovníku se všude pije ve značném množství. Ostatně i Češi se s oblibou označují za národ „kafařů“, když si řada z nich není schopna den bez jejího šálku představit. Jsme ale opravdu světovými rekordmany v konzumaci kávy nebo ještě máme co dohánět?

Skandinávské země lámou rekordy v konzumaci kávy

Pokud by měl být sestaven světový žebříček zemí, kde se pije káva nejvíce, je třeba rozlišovat mezi producenty kávy a jejími spotřebiteli. K největším producentům patří mimoevropské země typu Brazílie, Vietnamu, Kolumbie nebo Indonésie, evropské země ale vládnou pořadí jejích spotřebitelů. Nejvíce kávy se ročně v přepočtu na jednoho obyvatele vypije ve skandinávských státech. Pomyslnou zlatou medaili by získali Finové před Švédy a Islanďany. Studie z roku 2018 hovoří o tom, že Finové vypijí více než 12 kg kávy na obyvatele ročně! Některé jiné výzkumy přisuzují prvenství Holanďanům, kteří údajně vypijí 2,4 šálku kávy denně. Je otázkou, kam až by se vyšplhala celosvětová konzumace kávy v okamžiku, když by všichni byli jako legendární francouzský spisovatel Honoré de Balzac (1799-1850), pro něhož nebylo problémem vypít neuvěřitelných 60 šálků kávy denně!

Finové za své prvenství údajně vděčí striktní alkoholové politice

Finský primát je vysvětlován mimo jiné tím, že země je proslulá přísnou alkoholovou politikou. To mělo v minulosti za následek, že lidé doma neměli zásoby vína nebo whisky a návštěvu se proto snažili uctít kávou a koláčem. Vyhlášená je rovněž vysoká kvalita ve Finsku konzumované kávy. Její zásluhou si země zachovává vysokou konzumaci kávy navzdory tomu, že zde podle údajů Mezinárodní kávové organizace roste její cena velmi rychlým tempem.

Češi mají oproti premiantům ještě rezervy

Jak si vedou v žebříčku konzumentů tohoto lahodného nápoje Češi? Pro někoho možná poněkud překvapivě se pohybují lehce pod průměrem s „pouhými“ 4,3 kg kávy na hlavu, což je méně než třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Itálii. Zamyslet se lze nad tím, do jaké míry je na vině poměrně vysoká cena, když cena kávy u nás v porovnání s vyspělými státy patří k nejvyšším.

Přiměřené pití kávy má blahodárné zdravotní účinky

Přepočteno na šálky se v České republice vypije údajně 1,2 šálku kávy na osobu za den. Toto číslo potěší odborníky, kteří přiměřené pití kávy vnímají jako zdraví prospěšné. Vědci z Harvardu v minulosti prokázali, že pravidelné pití tohoto nápoje snižuje pravděpodobnost výskytu dvou typů cukrovky, žlučníkových kamenů, rakoviny tlustého střeva i Parkinsonovy choroby. Ve chvíli, kdy si dopřáváte svůj každodenní šálek kávy, vás může hřát vědomí, že se jedná o jeden z 2,5 miliardy šálků, které jsou údajně v tento den na celém světě vypity.

Ženy si dopřávají kávu při relaxaci, muži před pracovním výkonem

Položit si lze samozřejmě také otázku, jestli je pití kávy spíše výsadou mužů nebo žen? Zde statistiky neukazují nějaké výrazné rozdíly. Zajímavé je spíše zjištění, že ženy si šálek kávy dají hlavně ve chvílích, kdy se chtějí uvolnit a odpočinout si, kdežto pro muže funguje jako životabudič v okamžiku, když se mají vypořádat s nějakým úkolem.

Nejběžnější variantou je káva po ránu s cukrem nebo smetanou

Podobně existují také výzkumy, které se zabývají tím, ve které denní době je káva nejčastěji konzumována. 65 % lidí si ji dopřává ke snídani, 30 % mezi hlavními jídly a zhruba 5 % při jídle. Značná část lidí (65 %) upřednostňuje kávu s cukrem nebo smetanou, jen 35 % si ji dá raději černou bez jakýchkoli dalších přísad.