Každý správný frajer, chodí do kavárny Bajer!

Přesně těmito slovy ohodnotil kavárnu Café Bajer český režisér Radovan Lipus. Kavárna Café Bajer se nachází v centru Pardubic, uprostřed rušné pěší zóny na třídě Míru. Ačkoli funguje teprve od roku 1998, je považována za ikonu současné podoby ulice a každý Pardubák ví, kde se nachází.

Kavárna nabízí výbornou kávu a zároveň originální prostředí, které vás zprvu možná překvapí. Hned po vstupu budete mít pocit, že se nacházíte v jiné době. Výzdoba na stěnách a všudypřítomné starožitnost vám převypráví příběh nejen pardubické kávy. Milan Bajer, majitel podniku, je velkým fanouškem historických předmětů a vychytávek, což je z vybavení podniku patrné.


Prostor Café Bajer je rozdělen do několika zákoutí s osobitým designem, proto při každé návštěvě zpozorujete nové podněty. Pokud vstoupíte vchodem přímo z ulice, jako první vaši pozornost jistě upoutá orchestrion a repliky z minulosti včetně dobového vybavení z období první republiky. Dále je k vidění například i starožitná pokladna, fotoaparát či vzácné nástěnné obrazy a plakáty. V letních měsících se můžete rozhodnout, zda si chcete kávu vychutnat ve vnitřních prostorách nebo se posadit u stolku před podnikem. Výhodou venkovního posezení je možnost v klidu posedět a pozorovat dění na ulici, které ho si v obvyklém spěchu třeba ani nevšimnete.  Jelikož se prostor kavárny rozprostírá i ve vnitrobloku domu, je k dispozici posezení na čerstvém vzduchu a v soukromí mimo lidmi hemžícími se na ulici. Avšak pozor, snadno tu ztratíte pojem o čase a nebudete mít ani tušení, že se od vás jen pár metrů nachází nejrušnější ulice města. Můžete se také usadit u stolku v prosklené zimní zahradě se štěbetajícím ptáčkem v kleci. Kompletně prosklená zahrada nabízí výhled do vnitrobloku i na nebe, zároveň poskytuje útočiště v případě špatného počasí.

V nabídce kavárny je mimo standardních typů káv zařazeno například Fieker café, tedy kávový nápoj s rumem a šlehačkou. Na své si přijdou i zákazníci s oblibou jiných nápojů. V menu jsou zařazeny také čaje, nealkoholické i alkoholické nápoje a víno. Pro sladkomily je připravena široká nabídka dezertů. V Bajerovi frčí hlavně Sacher dort, domácí bábovka a jablečný štrúdl.

Kavárna s neokoukatelným prostředím a občasnou živou hrou na klavír je perfektním prostředím pro obchodní schůzky, setkání přátel i první schůzky budoucích partnerů. O oblíbenosti této pardubické ikony svědčí fakt, že v nejrušnějších hodinách je občas obtížné najít místo k sezení bez předchozí rezervace. Ale pokud se to podaří, pak si můžete být jistí, že na hodiny uvnitř Café Bajer jen tak nezapomenete.