Vídeň aneb světové kavárenské dědictví

Mramorové stolky, židle dle designéra Thoneta, noviny v držáku a stylová výzdoba – to jsou znaky vídeňské kavárenské kultury. O její jedinečnosti svědčí i fakt, že byl tento styl v roce 2011 definován a zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Při návštěvě rakouské metropole by proto byla škoda se o vychutnání dobrého šálku kávy v originálním prostředí ošidit. Pro inspiraci vám představíme 3 kavárny, které určitě stojí za návštěvu.

Café Mozart

Kavárna Café Mozart je známý vídeňský podnik s  více než 200-letou historií. Nachází se v historické části města, v přízemí hotelu Sacher. V blízkosti je známý a turisty vyhledávaný zámecký park Burggarten a výstavní galerie Albertina. V letních měsících si můžete občerstvení vychutnat na zahrádce před podnikem, která je od okolního dění na ulici elegantně oddělena. 

Vídeňská státní opera se od podniku nachází 4 minuty pěší chůze a právě na návštěvníky opery majitelé také myslí. Kavárna má otevřeno až do půlnoci, aby měli diváci po skončení představení možnosti sdílet své dojmy nad šálkem výborné kávy. I ostatní hosté podniku zpozorují, že představení v opeře skončilo, jelikož se v podniku objeví elegantně oblečení muži a dámy v slavnostních róbách.

Zajímavostí kavárny Café Mozart je, že inspirovala spisovatele Grahama Greena při tvorbě románu Třetí muž. I natáčení stejnojmenného filmu proběhlo v roce 1948 v prostorách kavárny. Režisérka snímku Carol Reed, ale i Orson Walles a Joseph Cotten, herci ztvárňující hlavní role ve snímku, si kavárnu oblíbili a trávili zde čas i mimo natáčení.  

Baristé hostům již řadu let připravují kávové nápoje ze zrn značky Hermann Hausbrandt, ta se vyznačují vyváženou chutí lískových ořechů, kakaa a ovoce. Mezi své speciality řadí podnik Überstürzte Neumann, tedy šlehačku servírovanou v šálku. Tu si pak zákazník sám přelije kávou z konvičky. Další libůstkou je káva Salon Einspänner, káva se šlehačkou a trubičkou. Cena kávy v Café Mozart začíná na 3,80 €, většina nápojů stojí kolem 6 € a speciality podniku je možné ochutnat za necelých 9 €.

Ke kávě připravují místní cukráři denně čerstvé zákusky a dorty. Z nabízených kousků je těžké zvolit k ochutnání pouze jeden. Cukrářskou specialitou je originální vídeňský jablečný závin, který je připravován dle původní receptury císařského dvora. V nabídce je i závin s jablky servírovaný s vanilkovým krémem.

Pokud kavárnu navštívíte dopoledne, máte možnost okusit snídaně, které jsou podávány do 12. hodiny. Podnik nabízí svým hostům také plnohodnotné obědové menu, na kterém je například vídeňský řízek, guláš i dýňové rizoto. Café Mozart je proto možné navštívit v jakoukoli denní dobu. O jeho oblíbenosti vás přesvědčí obvyklá fronta zákazníků čekajících na usazení. Vězte, že po vstupu do podniku na chvíle strávené ve frontě hned zapomenete a budete si užívat dobroty a atmosféru kavárny.  

Kavárna Demel

Kavárna Demel se nachází na pěší zóně vedoucí k Hofburgu, historickému sídlu habsburských panovníků a současnému sídlu rakouského prezidenta. Historie kavárny se datuje od roku 1786. A pyšní se přídomkem K. u. K, tedy kaiserlich und königlich, což označuje podniky, které v minulosti dodávaly dezerty na císařský dvůr.

Dokonce se traduje, že první dort sacher vznikl právě zde, ačkoli k jeho proslavení a ošetření ochrannou známkou došlo později v jiném podniku. V současnosti jsou bezkonkurenční dorty a dezerty jedním z důvodů hojné návštěvnosti, jeden kousek vás vyjde na 5,50 €. Výrobu výtečných dezertů mají hosté možnost sledovat z první ruky. Prostor, ve kterém místní cukrářky vyrábí dezerty a sladkosti, je od prostoru kavárny oddělen pouze skleněnou stěnou. Před vašimi zraky vyrobené sladkosti, například kandované okvětní lístky růží a fialek, je možné na místě zakoupit přibližně za 12 €. Sladkosti vyrobené v podniku Demel si v minulosti oblíbila i rakouská císařovna Alžběta, přezdívaná jako Sissi.

Na nápojovém lístku podniku je zařazeno 13 druhů káv, jejichž cena začíná na necelých 6 €. Specialitou podniku je káva podle Anny Demel, majitelky kavárny v letech 1917 až 1956, která si do šálku ráda přidávala domácí pomerančový likér a šlehačku. Ochutnání tohoto nápoje vás vyjde na necelých 9 €. 

Při návštěvě této kavárny budete mít pocit, že jste se ocitli v jiné době. Hned při vstupu do podniku budete možná překvapeni až zaskočeni, že vám personál bude onikat. A historický punc prostředí dodá stylový nábytek, vysoká dřevěné okna, originální lustry, vůně kávy a vitrína přeplněná zákusky.

CaffèCouture

Pokud při pobytu ve Vídni nebudete trvat na návštěvě kavárny s tradiční vídeňskou kulturou, rozhodně zavítejte do CaffèCouture. Podnik se nachází v centru města, v pasáži Ferstel, a je považován za jedno z moderních míst k ochutnání prvotřídní kávy.

Majitel kavárny zřídil podnik se zajímavým konceptem. Prostor by se dal přirovnat ke kávovému showroomu, jelikož seznamuje svoje hosty s kvalitními kávovými zrnky pocházejícími z plantáží po celém světě. Zároveň se vlastník snaží podporovat systém ekologicky udržitelného zemědělství, v nabídce proto najdete i kávy bio kvality. Pražení zrnek probíhá přímo v kavárně, proto máte záruku prvotřídní kvality. Upražená zrnka je možné zde i zakoupit v 250g balení za 14 €.

Pokud si necháte od baristy z kávových zrn připravit nápoj, budete asi překvapeni, že vám její cenu nenaúčtují dle ceníku. Záleží totiž pouze na vás, na kolik euro kávu oceníte. Tento přístup je opravdu nevšední a majitel počítá s tím, že se jeho podnik nemusí zalíbit všem. Samozřejmě ostatní nápoje a dezerty mají pevně stanovenou cenu. Zákusek ke kávě si tu koupíte za necelá 3 €.

Po objednání kávy si na hotový šálek počkejte u baru a sledujte baristu, jak vám nápoj připravuje. Je to opravdu podívaná. Skvělá káva, milá obsluha, příjemné prostředí a sladká tečka k tomu, CaffèCouture budete opouštět spokojení a s úsměvem na rtech.