Kam v pražském centru za kávou?

Kavárny na Pražském hradě a v jeho blízkém okolí

Kavárna ve Zlaté uličce

Kde se v Praze nachází Zlatá ulička, to ví snad každý. A pokud ne, pojďme si jen krátce tuto lokalitu představit.

Zlatá (dříve Zlatnická) ulička je součástí Pražského hradu. Nachází se mezi Černou věží, Daliborkou a Bílou věží a vede rovnoběžně s budovou Starého purkrabství. Na jejím západním konci – u Bílé věže, která sloužívala jako vězení, mučírna a hladomorna až do první poloviny 18. století, je situována stylová kavárna Zlatá ulička u Daliborky. A protože Pražský hrad i s jeho přilehlými zákoutími navštěvuje značné množství turistů, je tato kavárna středem jejich zájmu.Panorama Express Cafe

Tuto kavárnu s cukrárnou je možné nalézt nad Starými zámeckými schody, poblíž východního vstupu na Pražský hrad.Kavárna Nový Svět

Rodinná kavárna s cukrárnou nabízí kávu z lokálních českých, ale i z evropských pražíren. Kromě kávy si můžete dopřát čaj, limonády a víno, a k tomu všemu třeba domácí zákusky. Kavárna je situovaná na západ od Pražského hradu, za Horním jelením příkopem. Nejlepší spojení MHD jsou tramvaje 2 a 22, zastávka Brusnice. Pokud budete prohlídku Pražského hradu vykonávat od východu k západu, Kavárna Nový Svět, může být místem vašeho odpočinku, osvěžení a občerstvení po dlouhé cestě.Café NG Šternberk

Na Hradčanském náměstí, v prostorách Národní galerie ve Šternberském paláci, na vás čeká další útulná kavárna s cukrárnou Café NG Šternberk. Posedět zde při lahodné kávě můžete již od 10 hodin dopoledne, zavírá se v 18 hodin.Kavárna u Zlaté růže

Tato kavárna se nachází v Thunovské ulici, v dolní části Zámeckých schodů. Je rovněž nekuřácká a svým návštěvníkům může nabídnout kávu a zákusky, a to uvnitř i na venkovní zahrádce.

Závěrem si připomeneme čtyři kavárny v Nerudovce. A začneme směrem od Úvozu: Kavárna Fejeton, Ice La Torta, Café & Bistro Prague chocolate, Dolce Abbracio, Café Arcadia a Cafe Nero.

A jako bonus připomeneme nedalekou alchymistickou kavárnu Kellyxír na Jánském vršku, která má kapacitu 70 osob. A co tato kavárna nabízí? Alkoholické i nealkoholické nápoje, přívlastková vína, pivo či italskou kávu. Navíc pro vás mohou uspořádat soukromé i firemní večírky a rodinné oslavy. K dispozici je salonek, WiFi i letní zahrádka. Kavárna je nekuřácká. Nachází se v Muzeu alchymistů a mágů Staré Prahy.  V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout celou řadu nejrůznějších interaktivních exponátů, nechybí ani ukázka tajemné místnosti Faustova domu. Po zdolání 60 dřevěných schodů se ocitnete na půdě, kde se nachází laboratoř slavného alchymisty Edwarda Kellyho. A poté budete občerstvení v kavárně Kellyxír zcela jistě potřebovat.

Kavárny u Karlova Mostu – Staré Město

Kupříkladu v  rudolfinské době ještě žádné kavárny v této oblasti nebyly, na obou stranách mostu sídlili řemeslníci jako mečíři a hřebenáři, ale také uzenáři, perníkáři a koláčníci, a ti své služby nabízeli kolemjdoucím chodcům a pocestným, kteří se chystali přes Karlův most, anebo se tudy vraceli. Prostě občerstvení své doby.Barokní muzejní kavárna

Na pražském Křižovnickém náměstí, hned vedle kostela svatého Františka z Asisi neboli sv. Františka Serafínského, a naproti Staroměstské mostecké věži, se nachází Muzeum Karlova mostu. Tamní expozice je věnována mostnímu stavitelství, zejména však výstavbě přilehlého Karlova mostu. Takže při toulkách Starým Městem, či procházce po Karlově mostě cestou na Malou stranu a Pražský hrad, anebo na cestě zpáteční, se můžete v Muzeu zastavit a poučit se o tehdejších stavebních technologiích, dobových strojích i řemeslných nástrojích, apod. No, a protože budete po výšlapu za pražskými pamětihodnostmi zajisté unaveni, čeká na vás v areálu muzea skvělá Barokní kavárna a cukrárna se stylovým interiérem, kde můžete posedět, odpočinout si a při dobré kávě a dezertu nabrat nové síly.

Dnešní muzejní kavárna je nekuřácká, což přivítají zejména maminky s dětmi, které tu dokonce obdrží 50% slevu na celou nabídku. Prostředí je tu velice příjemné a klidné, s celkově vlídnou atmosférou. Při kávě si lze přečíst i denní tisk a některá další periodika.

Otevírací doba je stejná jako v Muzeu, to znamená od pondělí až do neděle a je rozdělena na letní a zimní provoz. V květnu až září je otevřeno od 10 do 19 hodin, od října do dubna se zavírá v 18 hodin. V nabídce kavárny je 11 druhů kávy a navíc všechny můžete dostat i v bezkofeinovém provedení. Nealkoholické nápoje si můžete vybrat od vody, přes Zonku, Coca Colu, Vineu až po různé druhy džusů. Teplé nápoje zastupuje čaj, horká čokoláda, grog, horká griotka. Samozřejmostí je pivo, víno, destiláty a míchané drinky.

A jak se do Muzea a muzejní kavárny dostanete? Nejbližší tramvajová zastávka se jmenuje Karlovy lázně a staví tu linky 2, 17 a 18. Nebo můžete využít metro – trasu A a vystoupit na Staroměstské.

Na této straně Karlova mostu připomeneme ještě kavárny v přilehlé Karlově ulici, a to ART CAFE, což je kavárna s cukrárnou, kde si můžete zákusek objednat nejen ke kávě, ale zároveň vám zde zajistí výrobu dortů na objednávku. K dispozici je zahrádka a salónek pro 20 osob. Lze tu pořádat rauty a další akce. Caffe Charles nabízí kávu, fresh džusy a domácí makronky. O několik kroků dál můžete vyzkoušet další kavárnu, a to Kavárnu v Černém divadle Ta Fantastika.

Kavárny u Karlova mostu – Malá Strana

První kavárna u Karlova mostu stála na malostranské straně – roku 1714 si zdejší kafírnu otevřel Armén Deodat a provozoval ji až do roku 1730.

V dnešní době je to však s malostranskými kavárnami jinak. Když přejdete přes Karlův most a na Dražickém náměstí se dáte doprava, najdete v Míšeňské ulici Café Míšeňská a po dalších asi 60 metrech natrefíte na Kavárnu Čas (U Lužického semináře) – tahle kavárna pojme 80 hostů a kromě útulného interiéru nabízí posezení na letní zahrádce. Dále je tu možnost pořádání soukromých a firemních akcí či výstav. Kavárna pořádá pro své hosty pravidelné kulturní a hudební akce. WiFi připojení je samozřejmostí.

Pokud za Malostranskou věží projdete kousíček Mosteckou ulicí a záhy zabočíte vlevo do Lázeňské, dorazíte na Maltézské náměstí. Tam si můžete chvíli posedět na památné lavičce Václava Havla a v protější nekuřácké kavárně Café Kafíčko, která má k dispozici 30 míst, si s chutí dáte teplé i studené nápoje a domácí dezerty.

Další dvě kavárny najdete na křižovatce Mostecké ulice s Letenskou. Je to jednak kavárna Amorino, která je, kromě kávy a cukrárenských výrobků, vyhlášená svou skvělou zmrzlinou. Hned naproti přes ulici je provozována kavárna Starbucks Coffee v Grömlingovském paláci. Nabízí espresso i čokoládové nápoje, vařenou kávu, frappuccino i čaj. Dále prodávají muffiny, dorty, koláče a další sladké pečivo. V nabídce jsou také sendviče, wrapy, bagety, jogurty a saláty. To ovšem není všechno. Součástí nabídky jsou i mlýnky na kávu a kávovary. Takže zde můžete spojit příjemné s užitečným.

S příchodem na Malou Stranu z Karlova Mostu, není možné opomenout Kampu. Také tam lze posedět ve stylových kavárnách: Café Botega v Hroznové ulici, kavárna s cukrárnou Ippa Café U Sovových mlýnů v klubové zóně Werichovy vily, čímž je vlastně součástí stálé expozice. Do kavárny můžete zajít třeba jen na snídani či v podvečer na skleničku, anebo posezení spojit s prohlídkou Werichovy vily a tamní expozice. Kavárna má otvírací dobu od 8 – 20 hodin, expozice od 10 do 18 hodin. Kavárna Sovovy mlýny vám nabídne kromě teplých a studených nápojů, čaje a kávy ILLY a domácích dezertů, skvělý výhled právě na Karlův most. Nachází se totiž přímo u Vltavy, na Malostranském nábřeží, v historické budově Sovovy mlýny, kde je umístěno Muzeum Kampa.

Kavárny pod Petřínem

Než se vydáte na Petřínskou rozhlednu, ať už se chystáte na pěší výšlap, anebo se vyvezete lanovkou, občerstvení v některé z kaváren na Újezdě, v Karmelitské či na Tržišti, může být příjemným výchozím bodem celého dne. Anebo místem odpočinku po absolvování výletu na Petřín. Pojďme tedy začít okolím Újezdu: 

 • Café Savoy poblíž Vítězné ulice – kavárna nabízí snídaně i gourmet menu (šneky či říční raky) a také čerstvé pečivo z vlastní pekárny a skvěle navazuje na prvorepublikovou kavárenskou atmosféru. Nevšední interiér podtrhuje památkově chráněný strop s historií od roku 1893.
 • Kavárna 3 + 1 Plaská ulice – kromě občerstvení se tu pořádají šachové turnaje, vernisáže a filmové projekce.
 • Kavárna s cukrárnou Dobrá trafika – káva, vína, kuřácké potřeby, tiskoviny, rukodělné výrobky. K dispozici jsou oddělené místnosti pro kuřáky i nekuřáky. V kavárně je galerie a pořádají se i koncerty.
 • Café Time music – hudební kavárna v Karmelitské, v budově Českého Muzea hudby.
 • Caffé VescoviStarbucks CafféKavárna Mlýnská ve Všehrdově ulici u ČertovkyKavárna vis-à-vis, Café Alba Karmelitská
 •  a na Tržišti Kafírna u Velkého vozu a Bread gap – fresh sandwiches (ručně připravovaná káva s sebou)
 • Na kopci, pod Petřínskou rozhlednou natrefíte na Café Re:publicTato industriální kavárna a bistro nabízí posezení, cituji: „v patře proskleném ze všech stran tak, aby měl host bezprostřední kontakt s okolním parkem. Krásný výhled je i ze střešní terasy, kde si můžete vychutnat jídla z grilu a širokou nabídku nápojů“.

Kavárny CrossCafe v Praze

První kavárna CrossCafe vznikla v Plzni. A protože byla velice úspěšná, rychle se rozšířila po celé republice. Základem úspěchu CrossCafe je nejen prémiová káva a produkty vlastní výroby, ale rovněž prostředí, v němž se hosté cítí spokojeně. Vzniklo pro ně tak místo pro práci, studium, odpočinek, rodinné posezení, anebo milostné schůzky.

A co konkrétně pro vás CrossCafe kavárny nabízejí?

 • několik druhů kávy, která pochází z italské pražírny La Piantagioni del Caffé
 • YUZU nápoje v teplé i studené verzi
 • vydatné a zdravé zeleninové polévky a krémy, bez lepku a glutamátů: dýňová, cizrnová, celerová, rajská s parmezánem
 • sladké i slané produkty
 • dorty na objednávku s sebou
 • svačinky do kapsy
 • dárkové předměty
 • a navíc byl otevřen e-shop CrossCafe, abyste si všechny tyto dobroty mohli dát i v klidu svého domova

V hlavním městě najdete tyto kavárny hned v několika lokalitách:

Kavárna CrossCafe Strossmayerák – jak je již z názvu patrné, je kavárna situována v klidné části Prahy, na křižovatce ulic Milady Horákové a Dukelských hrdinů u Strossmayerova náměstí. Kromě všeho, co ke kavárně s cukrárnou patří, se tu nachází velký dětský koutek, který ocení rodiče s dětmi. Pro návštěvníky je také otevřena venkovní zahrádka mimo ruchu tramvajové dopravy.

Další kavárny CrossCafe se v Praze nacházejí na ve Štefánikově ulici – CrossCafe AndělCrossCafe Komunardů v Holešovicích, CrossCafe Kateřinská na Novém Městě, a CrossCafe Atrium na Karlově náměstí.