Kavárna Pavilon Grébovka

Už sám název této kavárny vás nasměruje do té správné pražské lokality. Vždyť kdo by neznal Grébovku – nyní Havlíčkovy sady – park na Vinohradech, který kolem svého letního sídla nechal ve II. polovině 19. století založit pražský průmyslník Moritz Gröbe. Zkultivovat 11 ha pozemku mu prý trvalo celých 17 let.

Dnes se v tomto veřejném parku – kromě Gröbovy vily, která se stala kulturním a společenským objektem, v němž se příležitostně konají koncerty a výstavy – vinice s romantickým viničným altánem, umělé krápníkové jeskyně grotta, fontány a vodopádu či spíše vodní kaskády, dětského hřiště a venkovní posilovny, a v neposlední řadě i památné lavičky Petra Muka, nachází právě kavárna Pavilón Grébovka.

V Pavilonu měl Moritz Gröbe původně zřízenu zahradní hernu pro své návštěvníky. K dispozici tu byla jak střelnice a kuželna, tak šachové stoly, aby si zde hosté užili zábavu ve všech směrech. Potomci M. Gröbeho později odprodali park Městské části Praha 2.

V 90. letech minulého století se začal Pavilon kompletně rekonstruovat a od roku 2009 slouží Pražanům a návštěvníkům Prahy jako kavárna, čajovna a cukrárna s dětským koutkem. V této kavárně – jako v jedné z mála – se mohou hosté také najíst, včetně grilování v letním období.

Kavárna Pavilon Grébovka však neslouží, jak by její název napovídal, pouze k posezení s kávou a zákuskem, anebo na rychlý oběd. Zajišťuje i spoustu další akcí: párty, recepce, večírky, rauty – zkrátka oslavy všeho druhu, společenské a firemní akce – školení, konference i běžné pracovní schůzky, a to včetně profesionálního cateringu.

Své nezpochybnitelné místo, jak v pavilonu, tak i v celém parku, mají svatební obřady, neboť kavárna Pavilon Grébovka je uznána jako oficiální oddávací místo. To prakticky znamená, že celý svatební den mohou novomanželé a jejich hosté prožít právě tady, s veškerým servisem a bez zbytečného přejíždění mezi jednotlivými lokalitami, jak tomu běžně u svateb bývá.

Personál dokáže přizpůsobit prostory Pavilonu jak opulentní svatbě až pro tisíc hostů, tak i hostině menší, třeba v rodinném duchu. A stylový interiér i exteriér, s historickým nádechem Pavilonu, je ideální prostředí pro tento velký den.

Nejkrásnější jsou zde pochopitelně jarní a letní svatby, kdy v parku všechno krásně kvete, ale ani zhoršené počasí či zimní období nemůže na kouzlu tohoto prostředí nic ubrat. Pro tyto případy jsou v Pavilonu Grébovka připraveny romantické vnitřní prostory. Svatební termíny vypisuje Městská část Praha 2. Mimo ně může Kavárna Pavilon Grébovka zajistit i církevní obřady.

Pro mnoho Pražanů je slunečné odpoledne, strávené v Havlíčkových sadech, ať už na lavičkách, při procházkách k vodopádu či k jeskyni, případně v posilovně, neodmyslitelnou součástí jejich života. A závěrem lahodná kávička- třeba se zákuskem na doplnění energie, sklenka vína v příjemném interiéru kavárny, anebo vynikající sypané čaje bílé, zelené i černé z Himalájí, Indie i Japonska.

Chcete-li i vy najít v centru metropole svou oázu klidu a zeleného ticha, kavárna Pavilon Grébovka v unikátním stylu je vám k dispozici. Jako ochutnávku, můžete na webových stránkách kavárny zkusit virtuální prohlídku. A potom vyzkoušejte zdejší kavárenské služby, spojte s nimi pobyt v přírodě a sami se přesvědčíte, jak rádi se sem budete vracet.

Celý areál Grébovky je kulturní památkou a ta je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. V roce 2015 byly velmi zdařilé úpravy celého parku oceněny vyznamenáním Patrimonium pro futuro za úspěšnou realizaci památkové péče.

Do Havlíčkových sadů se dostanete těmito tranzitními linkami:

  • Autobus: 124, 135, 136, 139, 176, 193
  • Metro: A, C
  • Tramvaj: 16, 22, 4

foto: www.pavilongrebovka.cz